Technické vysvětlivky
CERTIFIKACE:
Výrobu přepravních kontejnerů pro autodíly a jiná odvětví provádíme na základě certifikace, tj. uděleného osvědčení o dosažení přiměřené důvěry, že náležitě identifikovaný výrobek, proces, kvalifikace personálu či systém jakosti je ve shodě s předepsanou normou nebo jiným dohodnutým normativním dokumentem.
- ČSN EN ISO 3834-2 Jakost při tavném svařování kovových materiálů - Část 2: Vyšší požadavky na jakost.
- ČSN EN 1090-2: 2015 Provádění povrchové úpravy ocelových a hliníkových konstrukcí - Část 2: Technické požadavky na ocelové konstrukce.
- ČSN EN ISO 9001:2015 Management pro řízení jakosti.
VÝROBNÍ MANAGEMENT:
Naše Politika jakosti vyjadřuje základní představu, nasměrování chování celé organizace v oblasti jakosti v delším časovém horizontu. Koncepce řízení jakosti na bázi norem ISO je založena na doporučeních, jejichž dodržování by mělo vést k zabezpečení jakosti v podniku. V případě koncepce řízení jakosti na bázi komplexního řízení kvality se zabezpečování jakosti stává přímo součástí strategického řízení celého podniku. V souvislosti s koncepcí řízení jakosti na bázi environmentálního managementu se záměr zajišťování jakosti rozšiřuje o tzv. ekologický standard, který klade důraz na neznečišťování životního prostředí při výrobě, používání i likvidaci výrobku.
Řídíme se Příručkou kvality, která je součást řízení podniku; cílem je optimalizace pracovních postupů nebo výrobních procesů se zohledněním materiálových a časových zdrojů, očekávané konečné kvality produktu (definované pokud možno číselnými parametry) a předpokládaného dalšího růstu a vývoje firmy. Mezi základní nástroje managementu kvality patří například sběr dat o spokojenosti zákazníka, vyhodnocování výkonnosti a spolehlivosti procesů, počtu reklamací od zákazníků, statistika a jiné, vedoucí ke zlepšování podnikových komunikačních struktur, odborných firemních strategií, zvýšení spokojenosti zákazníka, úspoře zdrojů díky zavedení vhodně zvolených standardů atd..
V rámci SWOT analýzy jsme zformulovali rozvojové směry a aktivity, podnikové strategie a strategické cíle. Rozborem jsme zhodnotili současný stav organizace a situace okolí. Identifikovali jsme silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby spojené s podnikáním.
Pro ověření pravdivosti a věrnosti činnosti provádíme pravidelné úřední přezkoumání a zhodnocení dokumentů nezávislými kvalifikovanými osobami v rámci auditů (účetní, interní, svařování, povrchové úpravy a řízení jakosti).
K zachování provozuschopnosti výroby zajišťujeme pravidelné revize a metrologické měření strojů a zařízení.
V rámci pravidelných prohlídek hlídáme zdravotní způsobilost zaměstnanců k výkonu práce a zvyšujeme jejich kvalifikaci formou školení.
TERMINOLOGIE VÝROBNÍHO PROCESU:
Pracovní postupy jsou společně se směrnicemi základní vnitřní předpisy organizace, které slouží k řízení procesů a lidí. Detailní pracovní postup poskytuje pracovníkům jasné instrukce k danému úkolu.
Pracovní manuály (například pro obsluhu strojů, jak provést konkrétní úkon nebo činnost) jsou velmi detailní dokumenty podrobně popisující jednotlivé pracovní úkony.
Administrace:
V rámci poptávky vypočítáme cenu na základě konkrétního požadavku dle náročnosti realizace. Obsahuje cenu za práci, energie, manipulaci, režii a dle domluvy za materiál. Ke každému výrobku vypracováváme dokumentaci. Standardně dodáváme s výrobkem: rozpočet a fakturaci, popř. 3D výkres celkového pohledu bez kót.
Mustr:
u nových zakázek nejprve zhotovíme prototyp sériového výrobku, podle kterého až po schválení zákazníkem zahájíme sériovou výrobu.
Léra a přípravky:
abychom nemuseli při opakované „sériové“ výrobě produkt znovu rozměřovat, zhotovíme si vlastní pomůcky (často jednoúčelové) vymezující správné rozměry výrobku, které nám usnadňují jakoukoliv manipulaci s výrobkem při svařování nebo montáži.
Dělení materiálu:
V rámci přípravy materiálu používáme technologické postupy:
Plošným tvářením vytváříme prostorové předměty z rovinných (bez změny tloušťky) tzn. tvarujeme kovy za studena (lisování, ohýbání a stříhání).
Obráběním na obráběcím stroji zhotovujeme odebíráním materiálu požadované tvary předmětů (obrobků) v daných rozměrech a v daném stupni přesnosti.
a) Ručním:
b) Třískovým:
- Soustružení – obrobek rotuje a nůž se strojově nebo ručně posouvá po jeho povrchu.
- Frézování – nástroj (fréza) rotuje a upnutý obrobek se posouvá k nástroji.
- Vrtání a závitování – nástroj (vrták) se otáčí a posouvá se k obrobku. Vrtat se může i na soustruhu, kdy se vrták upne do koníku stroje.
- Vystružování – nástroj (výstružník) se posouvá k obrobku. Dokončení po vrtání k docílení přesného rozměru otvoru a zároveň kvalitního povrchu.
- Řezání – ve strojírenské výrobě se většinou používá pro dělení dlouhých pásovin, kulatin a jiných profilových tyčí na požadovanou délku (s ponecháním přídavku na další obrábění) pásová pila.
- Obrážení – obrobek je upnut a hlavní řezný pohyb vykonává nástroj.
- Úkosování – sražení okraje materiálu (plechů a trubek) pro sváry
- Broušení – odebírání materiálu nástrojem s množstvím nahodile orientovaných břitů na kulato nebo na plocho.
Odebírání materiálu způsobuje úzký svazek laserového záření o vysoké hustotě energie. Odebíraný materiál se přitom taví a vyfukuje, pálí nebo sublimuje. Užívá se k přesnému řezání a vyřezávání kovů i jiných materiálů, takže často nevyžaduje další obrábění. U oceli a železa můžeme řezat plechy až do 15 mm tloušťky. Stroj můžeme využít i jako náhradu ručního rytí (např. nápisu, loga či ornamentu) k tzv. gravírování.
d) Řezáním plasmovým obloukem:
Odebírání materiálu způsobuje plazmový paprsek o vysoké rychlosti a teplotě. Výsledkem je kvalitní řez se sníženým zkosením stěn, přesný výřez otvorů i malých průměrů, nízká tvorba jisker a nepravidelností.
Ruční svařování:
Při procesu vytváříme trvalý, nerozebíratelný spoj dvou a více součástí. Obecným požadavkem nejen obloukového svařování je vytvoření takových termodynamických podmínek, při kterých je umožněn vznik nových meziatomárních vazeb.
Povrchová úprava:
Tryskáním též abrazivním tryskáním, otryskáváním nebo pískováním odebíráme části materiálu z povrchu nejrůznějších, obvykle tvrdých materiálů proudem natlakovaných abrazivních částic.
Lakováním tvoříme svrchní plochu nebo obal, který předmět chrání před mechanickým poškozením, povětrnostními vlivy apod. Dále přispívá ke zlepšení jeho technických vlastností, jako jsou: odolnost proti vlhkosti, požáru či korozi. Má i estetický význam. Volba druhu nátěrové hmoty souvisí především s účelem výrobku, na který jsou aplikovány, a dále s materiálem a kvalitou podkladu.
Montáž:
Skupina kvalifikovaných pracovníků sestavuje výrobek od základu tak, že spojí všechny jeho dílčí části v jeden jediný výsledný celek vč. identifikace. Takto se montují zařízení vyráběná na zakázku podle individuálních požadavků zákazníka.
Repasování:
Demontujeme staré nefunkční nebo nemoderní výrobky, které po prohlídce a renovaci jeho součástí opětovně sestavíme do provozuschopného stavu.
Čtyřstupňová kontrola kvality:
Kontrola čtyř nezávislých osob analogovým měřením, vizuální kontrolou, v případě požadavku zákazníka i laserem:
- samokontrola zaměstnancem,
- kontrola vedoucím pracovníkem,
- kontrola pracovníkem zodpovědným za kvalitu a zpracování dokumentace (protokoly…),
- výstupní kontrola s inspektorem zákazníka nebo měření laserem s protokolem.
Doplňující informace v odkazech čerpané z portálu „Wikipedia“